Junak M10

Przedwojenne tradycje w budowie ciężkich motocykli przyczyniły się do podjęcia w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego w Warszawie prac nad nową konstrukcją tego rodzaju. Całością opracowania kierował mgr inż. Jan Ignatowicz, konstrukcję silnika prowadził inż. Krzysztof Wójcicki, a konstrukcję podwozia inż. Stefan Poraziński – znany sprzed wojny współtwórca motocykli Sokół. Dokumentacja konstrukcyjna była gotowa pod koniec 1952 roku. Początkowo przewidywano zastosowanie silnika czterosuwowego o pojemności skokowej 500 cm3, lecz ostatecznie do realizacji przyjęto silnik jednocylindrowy o pojemności 350 cm3. W konstrukcji tego motocykla uwzględniono najnowsze kierunki rozwoju pojazdów jednośladowych. Sylwetkę motocykla wzorowano na klasycznych maszynach angielskich. Prototyp wykonano w BKPMot, przy wydatnej pomocy niedawno powołanej Warszawskiej Fabryki Motocykli. Otrzymał on oznaczenie M07 i nazwę Junak.

W motocyklu tym zamontowano silnik SO3 o górnozaworowym rozrządzie popychaczowym. W układzie smarowania zastosowano tak zwaną suchą miskę olejową i podwójną zębatą pompę oleju. Silnik dysponował mocą niemal czterokrotnie większą niż silniki popularnych wówczas motocykli klasy 125 cm3. Napęd z wału korbowego był przenoszony na czterotarczowe sprzęgło mokre z centralną śrubową sprężyną dociskową za pomocą łańcucha dwurzędowego. Czterobiegowa skrzynka przekładniowa zapewniała dobre wykorzystanie osiągów silnika. Zespół napędowy Junaka był mocowany czteropunktowo w solidnej ramie spawanej z rur stalowych o przekroju kołowym i eliptycznym. Przednie koło zawieszono na widelcu teleskopowym o skoku 146 mm, wyposażonym w amortyzatory hydrauliczne obustronnego działania. Koło tylne było prowadzone na rurowym wahaczu wleczonym współpracującym z teleskopowymi elementami resorującymi, z dwustronnym tłumieniem hydraulicznym. Skok koła tylnego wynosił 96 mm. Tak nowoczesne (na owe czasy) rozwiązanie zapewniało dobre prowadzenie się motocykla w każdych warunkach terenowych. Nowością było wprowadzenie dwuosobowego siodła kanapowego. Wadą motocykla była jego stosunkowo duża masa. Badania prototypów wykazały pełną przydatność Junaka do naszych warunków eksploatacyjnych. Podjęto decyzję o uruchomieniu produkcji, lecz kłopoty z lokalizacją znacznie opóźniły pojawienie się motocykla w handlu.

Oficjalna prezentacja Junaka odbyła się w sierpniu 1954 roku na Wystawie X- Lecia we Wrocławiu. Dopiero w czerwcu 1955 roku zapadły decyzje, na mocy, których producentem finalnym rynku motocykli z silnikami czterosuwowymi została Szczecińska Wytwórnia Sprzętów Metalowych, a dostawcą silników Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego w Łodzi. Pierwsze egzemplarze podwozi Junaków wykonano w Szczecinie wiosną 1956 roku. Oczekiwały one na silniki, gdyż WSM Łódź nie uporała się jeszcze z ich produkcją. Wynikało to z niedostatecznego wyposażenia tego zakładu w odpowiednie obrabiarki, oraz z opóźnionych dostaw kooperacyjnych (między innymi z FSO Warszawa i FSC Starachowice). Seria informacyjna Junaków, licząca 30 srebrzystych motocykli, opuściła mury fabryczne w trzecim kwartale tego roku. Badania eksploatacyjne motocykli pozwalały na zebranie wielu informacji o potrzebie wprowadzenia poprawek. Seryjna produkcja Junaka M07ruszyła w 1957 roku. Pierwsza seria miała niektóre elementy osprzętu sprowadzane z zagranicy. Należały do nich: angielski gaźnik Amal 246/117/A o średnicy gardzieli 25,4 mm, oraz niemiecki iskrownik typu IKA ZS-3 i prądnica typu A6-45. Cenę tego motocykla ustalono na 13500 zł, a więc niemal dwa razy wyższą niż na model WFM/WSK M06, lecz jeszcze pod koniec 1957 roku podwyższono ją do 20000 zł. W Szczecińskiej Wytwórni powstał dział konstrukcyjny, który początkowo liczył jedynie 8 pracowników. W listopadzie odbyła się w Szczecinie narada użytkowników Junaków. Producent interesował się losem swoich wyrobów, zbierał o nich opinie i starał się usuwać zauważone mankamenty. W czasie tego spotkania przedstawiono prototyp wózka bocznego przystosowanego do Junaka, a także plany modernizacji tego najcięższego polskiego motocykla. Pierwszy rok produkcji zakończono wykonaniem 393 egzemplarzy. Na początku 1958 roku producent Junaków zmienił nazwę Zakładu na Szczecińską Fabrykę Motocykli, a 26 maja obchodzono pierwszy, bardzo skromny jubileusz (wyprodukowano tysięczny egzemplarz tego motocykla). Energicznie prowadzony dział konstrukcyjny opracował wiele zmian modernizacyjnych dla Junaka. Były to między innymi pełno piastowe hamulce bębnowe, pełna osłona łańcucha napędowego, głębokie błotniki i estetyczna obudowa reflektora. Opracowano także kilka wersji pochodnych modelu M07, dwa motocykle sportowe w wersji krosowej i rajdowej, oraz dwa motocykle trójkołowe (dostawcze).

Motocykl przygotowany do motokrosu miał oznaczenie M07C i był wyposażony w silnik o mocy podwyższonej o 3,7 kW (5 KM). Układ wydechowy pozbawiono tłumika. Filtr powietrza mocowano bezpośrednio na gaźniku. Skrzynka biegów miała te same przełożenia, co w modelu podstawowym, lecz zmieniono przełożenie głównej przekładni łańcuchowej. Zastosowano koło przednie o średnicy zwiększonej do 21″. Prześwit motocykla wzrósł do 180 mm. Instalacja elektryczna obywała się bez akumulatora. Zastosowano szerszą i wzmocnioną kierownicę, zwężony zbiornik paliwa, mieszczący jedynie 10 dm3, skrócone siodło i błotniki. Masa motocykla zmniejszyła się o kilkanaście kilogramów.

Wersja rajdowa o symbolu M07R była mniej wysilona – moc silnika wynosiła 14 kW (19 KM). Model ten posiadał nieruchomy przedni błotnik mocowany za pośrednictwem ażurowych wsporników do dolnej półki zawieszenia przedniego. Nowy układ wydechowy poprowadzono wysoko i wyposażono w osłonę termiczną. Zwiększono przełożenia w skrzynce biegów, a także przełożenie głównej przekładni łańcuchowej. Prześwit motocykla wzrósł do 225 mm. Na zbiorniku paliwa była mocowana torba narzędziowa.
Pierwszym międzynarodowym sukcesem sportowym Junaka było zdobycie złotego medalu przez Witolda Płużańskiego na Sześciodniówce FIM odbywającej się w 1958 roku w Garmisch-Partenkirchen (RFN).

Ciekawymi konstrukcjami były trójkołowe pojazdy dostawcze wykorzystujące zespoły Junaka M07, oraz M10. Model oznaczony symbolem B20 wyposażono w otwartą skrzynię ładunkową umieszczoną z tyłu. Przewożone ładunki zabezpieczono przed wpływami atmosferycznymi brezentową opończą rozpiętą na czterech pałąkach. Układ nośny składał się z ramy motocykla i ramy tak zwanej doczepy. Rozłączna konstrukcja tych zespołów pozwala na przekształcenie trójkołowca w zwykły motocykl. Przeniesienie napędu na tylną oś odbywało się za pomocą łańcucha. Przełożenie przekładni wynosiło 1,47 (25/17). Zastosowano walcowy mechanizm różnicowy z sześcioma satelitami. Półosie napędowe zaopatrzono w przeguby elastyczne umieszczone przy mechanizmie różnicowym. Zawieszenie kół tylnych było niezależne, na pojedynczych wahaczach poprzecznych współpracujących z resorem piórowym umieszczonym poprzecznie. Tylne koła tarczowe wyposażono w ogumienie o wymiarach 5,20-12″. Hamulec nożny pojazdu działał na dwa tylne koła i miał możliwość blokowania pedału za pomocą zapadki (na postoju). Skrzynia ładunkowa o konstrukcji drewnianej miała tylną ścianę otwieraną. Powierzchnia ładunkowa miała wymiary: długość 1260 mm, szerokość 1360 mm, wysokość ścian bocznych wynosiła 300 mm, a odległość między podłogą, a opończą – 850 mm. Masa własna tego pojazdu wynosiła 320 kg, a jego ładowność 300 kg. Pojazd ten osiągał prędkość maksymalną 75 km/h, a zużycie paliwa określano na 5,7 dm3/100 km.

Drugim prototypem trójkołowca była wersja o symbolu B21. Miała ona skrzynię ładunkową z przodu i kierowane koła osi przedniej. Ładowność tego modelu również wynosiła 300 kg. Układ nośny był nierozłączny i składał się z ramy motocykla uzupełnionej w przedniej części ramą skrzyni ładunkowej i zawieszenia przedniego. Koła przednie zawieszono niezależnie na pojedynczych wahaczach poprzecznych współpracujących z poprzecznym resorem piórowym. Hamulec przedni działał na oba 12″ koła przednie. Kierownica typu motocyklowego była połączona drążkami kierowniczymi ze zwrotnicami kół. Skrzynię ładunkową wykonano ze sklejki, a do jej ściany przedniej zamocowano dwa reflektory i mały zderzak przedni. Do produkcji zatwierdzono wersję B20.

Stopniowo eliminowano importowane zespoły stosowane dotychczas w Junaku. Zamiast iskrownika produkcji niemieckiej wprowadzono polski iskrownik typu M 3304. Angielską prądnicę zastąpiono polską prądnicą typu P9a o mocy 45 W. W grudniu 1958 roku wprowadzono krajowy gaźnik, opracowany przez WSM Łódź. Był to gaźnik typu Pegaz o symbolu GM-26 Ul i średnicy gardzieli 26 mm. W 1959 roku rozpoczęto proces wdrażania do produkcji przedstawionych wcześniej ulepszeń mających w sumie doprowadzić do powstania modelu M10. Dotychczasowe bębny hamulcowe tłoczone z blachy stalowej zastąpiono pełno piastowymi bębnami odlewanymi ze stopu aluminium. Powierzchnię cierną tworzył pierścień stalowy. Zmiana konstrukcji pociągnęła za sobą zmianę szprych i układu sterowania hamulca tylnego.

Szczecińska Fabryka Motocykli nawiązała ścisłą współpracę z Gdańskim Klubem Motorowym „Budowlani”. Zawodnicy tego klubu startowali na fabrycznych Junakach, dokonywali różnych usprawnień i na bieżąco przekazywali swoje doświadczenia fabryce. Z inicjatywy tego klubu, którego duszą był Jerzy Dąbrowski, przeprowadzono udaną próbę pobicia rekordu Polski, oraz zbudowano Junaka z silnikiem o pojemności skokowej 500 cm3. Zgodnie z regulaminem PZM rekordy prędkości mogły być ustanawiane tylko na sprzęcie krajowym. Poprzedni rekord wynoszący 128,5 km/h, należał do Krzysztofa Bruna i był ustanowiony w 1954 roku na wyścigowym modelu WFM 125. W gdańskim klubie przygotowano specjalny motocykl wyposażony w obudowę aerodynamiczną. Wbudowano do niego zmodyfikowany silnik Junaka 350 w wersji motokrosowej. Po zwiększeniu stopnia sprężania, korekcie faz rozrządu i zastosowaniu innego gaźnika, silnik ten osiągał moc około 18,4 kW (25 KM). Próbę przeprowadzono na autostradzie Tczew – Malbork w dniu 15 kwietnia 1959 roku. Rekordowy motocykl był prowadzony przez Franciszka Stachewicza, a jego wynik to uzyskanie prędkości 149,3 km/h na dystansie 1 km ze startu lotnego i 102,5 km/h ze startu stojącego. Ciekawostką jest, że długo przygotowywany chronometr elektryczny zawiódł w dniu próby i ostatecznie czas mierzono za pomocą zwykłych stoperów. Zachęceni dotychczasowymi osiągnięciami członkowie klubu „Budowlani”, we współpracy z SFM zbudowali silnik o pojemności skokowej 500 cm3, wykorzystując elementy seryjnego silnika typu S03. Tak duży wzrost pojemności nie mógł nastąpić jedynie w wyniku zwiększenia średnicy cylindra. Należało zwiększyć również skok tłoka, a więc zastosować nowy wał korbowy. Wykonanie takiego wału było poza możliwościami klubu, postanowiono, więc wykorzystać wał korbowy z motocykla żużlowego Fis. Umożliwiał on skok tłoka 99 mm. Średnicę cylindra powiększono o 5 mm i w sumie uzyskano pojemność skokową 497 cm3. Pierwsza, niezbyt wysilona wersja tego silnika osiągała moc około 18,4 kW (25 KM).

Motocykle Junak z powodzeniem startowały w wielu imprezach rajdowych i krosowych sezonu 1959 roku. W XVII Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim wzięły udział dwa zespoły fabryczne na Junakach 350 i 500. Zajęły one III i IV miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej w klasie 350 cm3 Erhard Stadie zdobył trzecie, a Wilhelm Jugowski piąte miejsce. W klasie ponad 350 cm3 wygrał wówczas Witold Płużański na Junaku 500. Mniej udany był niestety udział Junaków w Sześciodniówce FIM odbywającej się w 1959 roku w Gottwaldowie (b. Czechosłowacja). Wystartowało 6 motocykli, lecz do mety na Junaku dotarł tylko Witold Płużański.

Również w 1959 roku wdrożono do produkcji wózek boczny o symbolu WB1. Jego rama była spawana z rur stalowych i przystosowana do czteropunktowego połączenia z motocyklem. Koło jezdne pochodziło z Junaka i było zawieszone na krótkim wahaczu pchanym, współpracującym z gumowym elementem resorującym. Gondolę wykonaną z blachy stalowej wyposażono w wiatrochron z celuloidową szybą i brezentowy pokrowiec zakrywający wejście do gondoli. Siedzenie miało odchylane oparcie, za którym znajdowała się wnęka na bagaż. Masa własna wózka wynosiła 67 kg. Ulepszono także technologię produkcji. W tym samym roku uruchomiono w Szczecinie taśmę montażu głównego motocykli, oraz nową lakiernię. Intensywnie rozwijano produkcję. Pod koniec 1959 roku (5 grudnia) taśmę montażową opuścił dziesięciotysięczny motocykl. Nadchodziły także pierwsze zamówienia eksportowe, a na potrzeby klubów sportowych wykonano krótkie serie motocykli rajdowych i motokrosowych.

W pierwszym kwartale 1960 roku uruchomiono montaż tak zwanej wersji przejściowej między Junakami M07 a M10. Motocykle te otrzymały głębokie błotniki oraz pełną osłonę łańcucha napędowego. Część z nich była lakierowana dwubarwnie. Wytłoczki z blachy stalowej dostarczała żerańska FSO. Pod koniec tego roku do produkcji wszedł model M10. Otrzymał on nieco wzmocniony silnik oraz nową estetyczną osłonę reflektora, w której mieściły się stacyjka i prędkościomierz. W tym okresie wykonano też pierwsze seryjne egzemplarze trójkołowca B20, bazujące już na modelu M10.
Konstruktorzy z SFM przygotowali specjalną wersję Junaka dla potrzeb patroli drogowych Milicji Obywatelskiej. Dla ochrony kierowcy przed wpływami atmosferycznymi motocykl ten wyposażono w szeroki wiatrochron z szybą i osłony nóg. Za skróconym jednoosobowym siodłem umieszczono radiową aparaturę odbiorczo-nadawczą o zasięgu 20 km. Zastosowanie stalowego pręta wokół tylnej części pojazdu zabezpieczało aparaturę przed uszkodzeniem. Mikrofon umieszczono przy kierownicy, można go było używać w czasie jazdy.

Największym sukcesem sportowym w 1960 roku był start w XXXV Sześciodniówce FIM w Bad Aussee (Austria) czterech motocykli Junak 350, na których Franciszek Stachewicz, Edward Kurowski i Konrad Stabiński zdobyli srebrne medale. Producent silników typu S03 – Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego w Łodzi pracował nad ich udoskonaleniem, a także nad nowymi silnikami oznaczonymi symbolami S-130 i S-131.

Już na początku 1961 roku do seryjnych silników montowano nowy wał korbowy charakteryzujący się zwiększoną trwałością łożysk i niższymi kosztami produkcji. W tym samym roku Junak otrzymał nową lampę tylną i długo oczekiwany nowy, bardziej skuteczny tłumik wydechu. Kłopoty z uruchomieniem produkcji tego tłumika sprawiły, że był on w tym roku stosowany tylko w niewielkiej części motocykli, głównie w przeznaczonych na eksport. Rok 1961 przyniósł kolejne sukcesy sportowe. Na międzynarodowym motokrosie w Buschbergu (Austria) Janusz Orzepowski wygrał bieg w klasie 350 cm3. W Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim wystartowało 10 Junaków. Osiem ukończyło tę trudną imprezę, sześciu rajdowców zdobyło złote medale. W Międzynarodowej Sześciodniówce FIM odbywającej się w tym roku w Llandrindod w Anglii (Walia) udział wziął trzyosobowy zespół na Junakach w składzie Edward Kurowski, Janusz Orzepowski i Franciszek Stachewicz. Wszyscy ukończyli tą imprezę i przywieźli do kraju trzy srebrne medale.

W styczniu 1962 roku w silniku S03 zastosowano nowy mechanizm zmiany biegów. Pochodził on ze zmodernizowanego silnika typu S-130. Opracowano prototypy nowych motocykli M13 i M14. Model M13 był rozwinięciem seryjnego M10, miał zmienioną tylną część nadwozia. Zastosowano osłony boczne tłoczone z blachy stalowej, oraz nowe jednopoziomowe siodło kanapowe. W Łódzkich Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego opracowano też nowy dwucylindrowy silnik czterosuwowy dla Junaka. Miał on symbol S-132, a jego dwa prototypy zbudowano w 1962 roku. Silnik był przeznaczony dla motocykla typu M14, który miał w przyszłości zastąpić starzejącego się Junaka. Jego awangardowa sylwetka była wynikiem współpracy między konstruktorami SFM i projektantami z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Prototyp nowego motocykla wykonano w Szczecinie na przełomie lat 1962/1963. Nieco wcześniej, w sierpniu 1962 roku, obchodzono w SFM kolejny jubileusz. Okazją było wyprodukowanie pięćdziesięciotysięcznego motocykla. W tym roku zakład osiągnął docelową zdolność produkcyjną, to znaczy 20000 motocykli rocznie. Rok ten okazał się bardzo udany pod względem rajdowych sukcesów Junaka. W jubileuszowym XX Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim polski zespół narodowy, w skład, którego wchodzili między innymi Janusz Orzepowski i Wilhelm Jugowski na Junakach 350, zdobył Wielką Nagrodę Tatr. Ponadto Wilhelm Jugowski wygrał klasę 350 cm3, a zespół fabryczny wywalczył Międzynarodową Nagrodę Fabryczną. W Sześciodniówce FIM w 1962 roku odbywającej się w Garmisch-Partenkirchen (RFN) wzięły udział cztery dobrze przygotowane Junaki. Wszystkie dotarły do mety, a ich kierowcy Edward Kurowski, Janusz Orzepowski, Franciszek Stachewicz i Zenon Wiatr zdobyli złote medale. W konkurencji Trophy zespół polski (między innymi Edward Kurowski i Janusz Orzepowski) zajął czwarte miejsce.

PZM ustanowił regulamin wyścigów motocyklowych w tak zwanej formule C. Określał on warunki techniczne motocykla wyścigowego bazującego na konstrukcji Junaka 350. Pierwsze starty odbyły się w sezonie 1963 roku. Formuła ta nie cieszyła się jednak dużą popularnością wśród zawodników. Praktycznie w wyścigach udział brali jedynie zawodnicy z Łodzi. Fabryka w Szczecinie nie udzielała wsparcia tej dyscyplinie. Wynikało to prawdopodobnie z kłopotów ze zbytem Junaków, jakie w tym okresie powstały na naszym rynku. W SFM stopniowo obniżano plany produkcyjne, wstrzymano też prace rozwojowe.

W 1963 roku nasz pięcioosobowy zespół narodowy ponownie zdobył Wielką Nagrodę Tatr w XXI MRT. Tym razem w jego skład wchodzili między innymi Wilhelm Jugowski, A. Roj-Gąsienica i Edward Kurowski na Junakach 350. Niestety nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu w Sześciodniówce FIM. Trzy Junaki startujące w tej imprezie nie wytrzymały jej trudów i z powodu defektów wycofały się. Spadek zainteresowania Junakami wpłynął na zmniejszenie ich produkcji. SFM przejmowała stopniowo z innych zakładów wytwarzanie wałów napędowych i przekładni kierowniczych do polskich samochodów.

Ostatnią nowością ze Szczecina była odmiana trójkołowca B20 wyposażona w kabinę kierowcy dobrze chroniącą przed wpływami atmosferycznymi i przyczyniającą się do wydłużenia okresu eksploatacji w ciągu roku. Pojazd ten również nie doczekał się wdrożenia.

Na początku 1965 roku zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji motocykli w SFM. Ostatnie Junaki zmontowano tu w połowie tegoż roku w partii liczącej 2680 egzemplarzy. Duży wkład w rozwój konstrukcji tego motocykla oraz jego pochodnych wnieśli między innymi inżynierowie: Zbigniew Jurksztowicz, Romuald Frost i Stefan Wojtanowski, a w zakresie rozwoju technologii produkcji Stanisław Uziębło, Mieczysław Walków, Anna Zdun i Kazimierz Kubiak.

Dorobek Szczecińskiej Fabryki Motocykli to 91 400 motocykli Junak, w tym 2500 trójkołowców typu B20. Ponadto wykonano około 8500 sztuk wózków bocznych typu WB1.